Sport és Táplálkozás: Hogyan hozd ki magadból a legjobbat?

sport és táplálkozás dietetika

A sport nélkülözhetetlen része az egészséges életmódnak. A rendszeres testmozgás alapvető jelentőségű a testsúly-szabályozás és az elhízás megelőzése szempontjából, azonban nemcsak akkor ajánlott, ha fogyni szeretnénk.

Inzulinrezisztencia esetében például a rendszeres testmozgás kifejezetten a terápia részét képezi, hiszen növeli a sejtek inzulinérzékenységét. Természetesen ilyenkor is fontos odafigyelni a megfelelő étkezésre és fejben tartani néhány általános dietetikai ajánlást, hogy az edzés valóban hatékony legyen!

Soha ne eddzünk éhgyomorra!

Az éhgyomorra történő edzés az alacsony vércukorszint miatt rosszullétet, szédülést okozhat és üres gyomorral önmagában az edzés sem hatékony.

A sportolás előtti étkezés

Az edzés előtti étkezés időpontja többnyire egyéni tényezőktől függ, de körülbelül 1 órával előtte ideális időzíteni, mert ekkor a gyomor már kellőképpen ki tud ürülni.

Edzés előtt semmiképp sem ajánlott túlságosan megterhelni a szervezetet. A rostok és a zsíros, fehérjedús ételek ugyanis több ideig tartózkodnak a gyomrunkban, ezáltal az edzés is nehézkessé válhat.

Elsősorban a könnyebben emészthető, alacsonyabb zsírtartalmú és nem túl magas rosttartalmú ételeket részesítsük előnyben. Leginkább szénhidrátokat ajánlott ilyenkor fogyasztani, mivel a fehérje és a zsír nehezebben emészthető tápanyagok.

Sportolás előtt ajánlottak (a gyorsan felszívódó szénhidrátok) a gyümölcsök, a cukormentes joghurtok, a zöldség és gyümölcs turmixok, a gyümölcsös zabkása vagy pár darab cukormentes keksz.

A sportolás utáni étkezés

Edzés után a legfontosabb a szénhidrát raktárok megfelelő visszatöltése, illetve elengedhetetlen a fehérjék pótlása is. Ilyenkor gyors megoldásként ideális lehet cukormentes fehérjeszelet vagy müzli szelet.

sport és táplálkozás
Edzés után a legfontosabb a szénhidrát raktárok visszatöltése

Az otthon elkészített ételek tekintetében mindenképpen a fehérjedús ételeket részesítsük előnyben megfelelő szénhidrátokkal kombinálva azokat: csirkehús, halak, tojás, hüvelyesek, párolt zöldségek, teljes kiőrlésű pékáruk vagy lassú felszívódású köretek formájában.

Speciális szénhidrát-diéták esetén mindenképpen javasolt egyéni edzésterv és ehhez igazodó megfelelő étrend kialakítása, dietetikus szakember segítségével. A dietetikus gyakorlati és elméleti táplálkozási alapismeretek átadásával nyújt megfelelő támogatást az előírt diéta megértésének és kialakításának kezdeti időszakában, valamint az életmódváltás kapcsán.