A másodlagos magasvérnyomás valamilyen alapbetegség következményeként alakul ki. Ezen esetekben is alapvető az életmódot (táplálkozás, testmozgás, stresszkezelés) célzó- és a gyógyszeres vérnyomáscsökkentő kezelések bevezetése.
Mivel azonban az ilyen magasvérnyomás kezelésének sikeressége nagymértékben függ a kiváltó ok kezelésétől, fontos, hogy a szakorvos pontos diagnózist állítson fel, és a megfelelő kezelést alkalmazza az adott alapbetegségre. Az alábbiakban néhány példát mutatunk be erre.
Veseartéria szűkület
A vesét ellátó verőér (artéria) tágasságának helyreállítása a vese hormontermelését befolyásolva vérnyomáscsökkenést okoz, és a javuló vérellátás a veseműködés egyéb aspektusait is javítja. Ez történhet klasszikus műtéti beavatkozás nélkül, vérereken keresztüli tágítással is.
Endokrin rendellenességek
Ha a magasvérnyomás hormonális zavarok, például pajzsmirigy túlműködés, vagy a mellékvese fokozott aldoszteron vagy kortizol termelése miatt alakult ki, az elsődleges kezelési mód a hormonális egyensúly helyreállítása. Ennek érdekében gyógyszerek alkalmazása vagy akár műtéti beavatkozás is szükségessé válhat.
Alvási apnoe szindróma
Az alvási apnoe szindróma kezelése fontos a magasvérnyomás csökkentéséhez. A leggyakoribb kezelési mód a CPAP (folyamatos pozitív légúti nyomás) készülék használata, amely segít megakadályozni a légzéskimaradásokat alvás közben, ezáltal javítja többek között a vérnyomást is, illetve a szervezet egészének oxigén ellátottságát.