Az inzulinrezisztencia valóban a 21. század betegsége?

inzulinrezisztencia

A modern kor emberére jellemző rendszertelen, cukrokban és zsírokban gazdag táplálkozás, a sok gyorséttermi fogyasztás, a mozgásszegény életmód és az ezek következtében kialakuló elhízás mind hozzájárulhatnak az inzulinrezisztencia kialakulásához.

Az inzulinrezisztenciát szokás a 2-es típusú cukorbetegség előszobájának nevezni, ezért semmikép sem szabad félvállról venni. Megléte gyakran összefüggésben állhat szív-és érrendszeri betegségekkel. Továbbá meghúzódhat olyan nőgyógyászati és endokrinológiai problémák hátterében is, mint a meddőség, a pajzsmirigy alulműködés vagy a policisztás ovárium szindróma.

inzulinrezisztencia
Az inzulinrezisztencia a 2 es típusú cukorbetegség előszobája

A szénhidrát-anyagcserezavar tünetei igen sokrétűek lehetnek, azért kivizsgálására a témában jártas endokrinológus, diabetológus bevonása javasolt. Az étkezés után jelentkező fáradékonyság, hirtelen fellépő cukoréhség, alma típusú elhízás vagy indokolatlan rossz közérzet mind, mind utalhat jelenlétére.

Különböző hormonális problémák szintén visszavezethetőek inzulinrezisztenciára, mint például a már korábban említett PCOS és meddőség, férfias típusú szőrösödés, menstruációs zavarok, hajhullás vagy a pattanásos bőr.

Az inzulinrezisztencia időben történő felismerésével és endokrinológus, diabetológus által felállított kezelési terv mentén haladva jól kezelhető. Megfelelő étrend követésével és rendszeres testmozgás beiktatásával sokat tehetünk a 2-es típusú diabétesz kialakulásának megelőzésében.


Aroma

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. 

Categories

Follow us